
Celiakia – objawy, leczenie
30 marca 2022Udar mózgu stanowi drugą najczęstszą przyczynę zgonów na świecie według danych Światowej Organizacji Zdrowia. Choć głównym czynnikiem ryzyka udaru jest wiek i narażone na nie są głównie osoby po 65. roku życia to coraz częściej dotyka ludzi młodszych – trzydziesto czy czterdziestopalolatków. Zdarzają się także przypadki udarów nawet u dzieci. Co jest przyczyną powstawania udaru, jakie są jego rodzaje i jak wygląda leczenie poudarowe? Odpowiadamy
Udar mózgu – rodzaje i przyczyny
Udary mózgu dzielimy na niedokrwienne i krwotoczne. Każdy z nich jest cechuje się innym przebiegiem i sposobem leczenia choć główne objawy wyglądają podobnie w obu przypadkach.
Udar mózgu niedokrwienny występuje najczęściej i stanowi około 80-90% wszystkich przypadków. Dochodzi do niego w wyniku „zatkania” naczynia, np. skrzepem, który ze względu na pogarszającą się z wiekiem elastycznością naczyń i odkładaniem w nich blaszki miażdżycowej blokuje naczynie i krew z tlenem nie może zostać przetransportowana wcale lub w niewystarczającej ilości do obszaru mózgu. Staje się on więc nieodpowiednio natleniony i obumiera. Konieczna jest pilna pomoc medyczna, a pacjent po udarze w trybie pilnym powinien trafić na oddział udarowy.
Udar mózgu krwotoczny zwany jest często potocznie wylewem. Wynika to z faktu, że dochodzi do niego w wyniku pęknięcia naczynia i rozlania krwi do mózgu. Z kolei obszar, do którego naczynie miało transportować tę krew nie zostaje natleniony i obumiera. Udar krwotoczny daje dużo mniejsze szanse na przeżycie niż udar niedokrwienny. Wszystko zależy od tego jak szybko chory zostanie przetransportowany na oddział udarowy i zostanie zoperowany oraz tego jaki obszar mózgu doznał uszkodzenia i w jakim stopniu.
Leczenie udaru mózgu
W ciągu ostatnich lat medycyna w kwestii leczenia udarów mózgu poszła bardzo naprzód, szczególnie duże sukcesy notuje się w obrębie leczenia tych najpopularniejszych udarów niedokrwiennych. W przypadku wystąpienia udaru szalenie ważny jest czas reakcji i dotarcia pacjenta na oddział udarowy. Tam zostaje poddany niezbędnym badaniom, których celem jest zlokalizowanie uszkodzonego naczynia. Jeżeli pacjent w ciągu 4 godzin od wystąpienia pierwszych objawów udaru trafi do szpitala, wówczas poddawany jest bardzo skutecznej metodzie leczenia za pomocą rt-PA – rekombinowanego tkankowego aktywatora plazminogenu, a także za pomocą kwasu acetylosalicylowego i mechanicznym udrożnieniu niedrożnego naczynia za pomocą trombektomii mechanicznej.
W przypadku udarów krwotocznych niezbędna jest operacja, której celem jest usunięcie pękniętego naczynia.
Bardzo ważne jest także wszystko to co dzieje się po „zabezpieczeniu” pacjenta i zadbaniu o jego podstawowe funkcje życiowe. Pacjent po przebytym udarze mózgu wymaga stałej opieki, a także rehabilitacji i pomocy psychologa.